Sytuacja finansowa seniorów – statystycznie każdy z nich ma prawie 4300 zł długu

sytuacja finansowa seniorów
W Polsce żyje ok 6,4 mln osób w wieku 65+. Większość z nich stanowią kobiety (60,7%). Według szacunków GUS, pomimo planowanego spadku ogólnej liczby ludności, ilość osób starszych będzie systematycznie rosła. Jak wygląda ich sytuacja finansowa? Czy stać ich na spokojne życie czy też muszą się zadłużać żeby przetrwać do końca miesiąca lub wesprzeć finansowo dzieci i wnuków?
 

Przeciętne zadłużenie seniorów wynosi prawie 10 tys. zł

Ciekawe dane podało Biuro Informacji Kredytowej na temat aktualnego zadłużenia osób po 65 roku życia. Wynika z nich, że spośród wszystkich osób w tym wieku aż 2,79 mln osób posiada zaciągnięte kredyty lub pożyczki. Oznacza to, że 43% emerytów ma długi. Łączna wartość zadłużenia tych osób wynosi 27,7 mld zł z tytułu zaciągniętych 4,14 mln kredytów/pożyczek. Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej według danych BIK wynosi 9936 zł. Powyższe informacje uwzględniają jedynie dane dotyczące zadłużenia w bankach i dużych firmach pożyczkowych, które zobowiązane są do przekazywania takich informacji do Biura Informacji Kredytowej. Gdybyśmy do wskazanych wyżej wartości dodali jeszcze pożyczki zaciągnięte w różnej maści instytucjach i „parabankach”, dane byłyby jeszcze gorsze.
 

Jakie kredyty biorą seniorzy?

Osoby po 65+ roku życia najczęściej sięgają po klasyczne kredyty konsumpcyjne. Ich wartość aktualnie wynosi 18,9 mld zł co stanowi 68% całej wartości zadłużenia w tej grupie wiekowej. Kolejne 6,6 mld zł stanowi zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych. 1,1 mld zł to zadłużenie na posiadanych kartach kredytowych a 0,9 mld na liniach debetowych w koncie osobistym. Dodatkowo 43,75 tys. osób posiada 211,4 tys. pożyczek z tytułu których do spłaty mają 2 mld zł.
 

Portret polskiego seniora

Osoby starsze zapytane o to co jest dla nich najważniejsze w życiu najczęściej wskazywali zdrowie – 83% a na drugim miejscu rodzina 77%

Deklaracja, w której jedną z przewodnich wartości dla osób starszych jest rodzina, to z pewnością jeden z powodów, dzięki którym młodsze pokolenia wciąż mogą liczyć na Babcie i Dziadków.– mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. – Potrzeba dzielenia się i wsparcia materialnego swojej rodziny, bliskich może wpływać na zapotrzebowanie „na gotówkę”, co widać w danych BIK. Połowa posiadanych produktów kredytowych seniorów to kredyty konsumpcyjne (50%). W drugiej kolejności są to linie debetowe (31%) tu seniorzy wiodą prym nad pozostałą grupą wszystkich kredytobiorców, w przypadku których udział linii debetowych w łącznej liczbie czynnych produktów kredytowych wynosi 20% – dodaje prof. Rogowski.

 

Czy seniorów stać na spłatę długów?

Średnia arytmetyczna wysokości miesięcznej emerytury w Polsce wynosi 2 049,15 zł. Z uwagi, iż kobiety mogą przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni przeciętnie ich emerytura jest też niższa i wynosi średnio 1 722,09 zł wobec przeciętnej emerytury mężczyzn na poziomie 2 525,67 zł. Mówimy tu jednak o kwotach brutto a więc realnie kwotą jaką faktycznie mogą dysponować emeryci jest niższa. Po odliczeniu stałych kosztów miesięcznych utrzymania może okazać się, że na regulowanie zobowiązań na spłatę kredytów i pożyczek może nie starczyć już środków. Jak wynika z badania firmy Lindorff S.A. „Finansowe zwyczaje Polaków” w pierwszej kolejności w naszej hierarchii comiesięcznych płatności są:
– rata kredytu hipotecznego – 74%
– opłaty domowe(czynsz, rachunki) – 14%
Spłaty zadłużenia z tytułu zakupów na raty czy płatności kartą kredytową to priorytet tylko dla 2% osób. Powyższe dane nie dziwią, wszak ciężko byłoby nam funkcjonować bez dachu nad głową. Dlatego to opłaty z nim związane stawiane są na pierwszym miejscu w hierarchii ważności dokonywanych co miesiąc płatności.

Podsumowanie
Jak wyliczył portal money.pl co dziesiąta złotówka z emerytur Polaków przeznaczana jest na spłatę kredytów i pożyczek. W skali roku są to konkretne kwoty, które można byłoby przeznaczyć na inne zdecydowanie ważniejsze sprawy jak opieka zdrowotna czy jakość życia. W takim razie w związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka pozostaje mi tylko życzyć wszystkim seniorom jak najszybszej spłaty ciążących nad nimi zobowiązań, a także brak sytuacji zmuszających do zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek.

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *