Jak zarabiać na bankach?

Jak zarabiać na bankach?
Większość osób myśli, że banki zarabiają krocie na swoich klientach dorzucając im kolejne opłaty i prowizje za swoje usługi. I faktycznie tak jest. Według danych NBP cały sektor bankowy w Polsce w okresie styczeń-listopad 2017 r. wygenerował przychód z samych tylko opłat i prowizji w wysokości 16,331 mld zł! A gdyby tą sytuację odwrócić i samemu zarabiać na usługach banków? Nie mówię tu jednak o odsetkach wypłacanych z tytułu deponowania swoich oszczędności, wszak jest to kwestia oczywista. Jest jednak inne źródło czerpania przychodów z banków – promocje bankowe. Ten temat jest mi szczególnie bliski. W ciągu kilku ostatnich lat sam wziąłem udział w wielu tego typu okazjach i dziś chciałbym podsumować najważniejsze informacje na ten temat, tak żebyście i Wy mogli spróbować zarabiać na współpracy z bankiem.

Jak działają promocje bankowe?

Zasady funkcjonowania promocji bankowych są bardzo proste. Podstawowym dokumentem określającym jej warunki jest regulamin. To w nim znajdziemy dokładne informacje dla kogo przeznaczona jest promocja, jakie warunki musimy spełnić żeby otrzymać premię, jaka jest nagroda i jak oraz kiedy zostanie nam przekazana. Regulamin zawiera też informację o ewentualnej ścieżce reklamacyjnej w przypadku gdy np. nie zostanie wypłacona nam nagroda pomimo spełnienia warunków promocji. W zdecydowanej większości przypadków premię będą mogły uzyskać tylko osoby, które nie posiadały przez wskazany okres czasu danego produktu, którego dotyczy promocja np. konta osobistego. Dokładną informację o tym kto może brać udział w promocji znajdziemy oczywiście w regulaminie.
 

Rodzaje promocji bankowych

Istnieją różne typy promocji, w których można wziąć udział. Do najpopularniejszych należą:
– promocje premiujące otworzenie danego produktu. Jest to najczęstszy typ dostępnych promocji. Nagrodę możemy otrzymać np. za założenie konta osobistego czy karty kredytowej;
– moneyback czyli zwrot za zakupy dokonane określoną formą płatności. Zdarza się, że banki zwracają klientom część wydatków poniesionych np. kartą. Przykładem jest bank T-mobile Usługi Bankowe, gdzie można uzyskać 5% zwrotu takich płatności do wysokości 25 zł miesięcznie;
– promocje premiujące wykonanie określonej czynności, które bank chce popularyzować np. wykonanie płatności telefonem, przelewu mobilnego czy ekspresowego. W tym zakresie wyraźnie widoczne są starania banków mające na celu zachęcenie klientów do korzystania z aplikacji mobilnych i ich najnowszych funkcjonalności. Ten rodzaj promocji skierowany jest zazwyczaj dla obecnych klientów danego banku;
– polecenia. To specyficzny rodzaj promocji, w których mogą zarobić również dotychczasowi klienci banku a dodatkowo łączący w sobie cechy wcześniej wymienionych, innych rodzajów promocji.
 

Ile można zarobić?

Zazwyczaj premia za spełnienie warunków promocji wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zdecydowanie najwięcej banki płacą za założenie kart kredytowych, ponieważ liczą, że nowi klienci nie będą spłacać swoich zobowiązań w terminie i bank zarobi na opłatach i prowizjach. Oczywiście jeśli mądrze będziemy korzystać z tego typu promocji to dodatkowych opłat nie poniesiemy. Mniejsze premie wypłacane są za założenie konta osobistego. Czasami zdarzają się również nagrody w innej postaci niż pieniądze np. vouchery do wykorzystania w danym sklepie (np. Empik, Allegro), bony Sodexo a nawet nagrody rzeczowe (smartfony, tablety, smartwatche a nawet i telewizor). Im z większej ilości promocji będziemy korzystać tym więcej zarobimy. Każdy samodzielnie musi zdecydować czy będzie w stanie spełnić warunki określone w promocji, wszak inne są możliwości w tym zakresie osoby bezrobotnej a inne osoby zarabiającej powyżej średniej krajowej. Zawsze jednak będą to cenne środki wspomagające budżet domowy lub pozwalające na sfinansowanie wymarzonego gadżetu czy wyjazdu.
 

O czym warto pamiętać?

Wiemy już, że podstawowym dokumentem jest regulamin danej promocji. To w nim zawarte są kluczowe informacje o tym co musimy wykonać i co otrzymamy w nagrodę. Warto jednak również zaglądać do Tabeli Opłat i Prowizji danego banku, żeby sprawdzić czy skorzystanie z danego produktu nie będzie niosło za sobą dodatkowych opłat. Przykładowo zakładając konto osobiste sprawdźmy czy nie ma opłat za jego prowadzenie albo co zrobić żeby z tej opłaty być zwolnionym (często konieczne będzie dokonanie wpływu na nowo otwierany rachunek w określonej kwocie). Podobnie w przypadku kart debetowych czy kredytowych – sprawdźmy czy nie musimy spełnić dodatkowych warunków by uniknąć opłat za korzystanie z nich.
 
Podstawowym założeniem każdego „łowcy bankowych okazji” jest utrzymanie nowych produktów tylko tak długo jak to konieczne (najczęściej do czasu otrzymania premii). Po zakończeniu promocji składamy wypowiedzenie umowy założonego rachunku czy karty kredytowej. Dzięki temu unikamy dodatkowych opłat oraz wcześniej będziemy mogli uzyskać status nowego klienta w przypadku przyszłych promocji. Oczywiście, jeśli dany bank nam się spodoba nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy przenieśli do niego swoje oszczędności czy traktowali go jako nasz główny bank. W takim jednak wypadku dobrze złożyć wypowiedzenie umów w swoim dotychczasowym banku. Kto wie, może kiedyś wrócimy do niego jako nowy klient?
 
Pewnie wielu z Was zastanawia się a co z podatkiem? Czy konieczne jest wykazywanie tego typu przychodów przed urzędem skarbowym? W zdecydowanej większości nie ma takiej konieczności, ponieważ tego typu promocje organizowane są najczęściej w ramach tzw. sprzedaży premiowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym jednorazowe nagrody do wysokości 760 zł są zwolnione z podatku dochodowego. Zapisów na ten temat szukajcie oczywiście w regulaminie danej promocji.
 

A czy to naprawdę działa?

Wiele osób nie wierzy, że banki naprawdę płacą swoim klientom mówiąc, że tego typu promocje są tylko nastawione na „złapanie naiwnych”. Prawda jest jednak inna. Każdy może zarabiać na promocjach bankowych. Kluczowe jest jednak żebyśmy dokładnie zapoznali się z regulaminem promocji, w której chcemy wziąć udział. Sprawdzili warunki i wykluczenia. Regulamin to dokument, który tak samo obowiązuje klienta jak i bank. Jeśli pomimo spełnienia warunków promocji nie otrzymaliśmy premii należy złożyć reklamację. Zazwyczaj jeśli spełniliśmy zakładane warunki to na tym etapie zakończy się nasz spór z bankiem i otrzymamy przysługującą nam nagrodę. Poniżej parę potwierdzeń że promocje bankowe faktycznie pozwalają zarobić 🙂
Citibank - promocja bankowa
BGŻ BNP Paribas - promocja bankowa
Millenium - promocja bankowa
Alior - promocja bankowa - tapnij kasę
Chcesz brać udział w tego typu promocjach ale nie wiesz gdzie szukać takich okazji. Nie chcesz przeglądać stron internetowych banków bo nie masz na to czasu? Nie przejmuj się – o najlepszych promocjach będę pisał na blogu. Dlatego dodaj mój blog do obserwowanych i ciesz się z zarabiania na bankach! O pierwszej promocji pisałem niedawno. Citibank daje voucher w wysokości 300 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka za założenie karty kredytowej. Jakie warunki należy spełnić by go otrzymać pisałem tutaj. Jeśli chcesz założyć konto osobiste w Banku Millenium i zgarnąć 150 zł sprawdź jak to zrobić tutaj.

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *