Jak oszczędzić na płatnościach walutowych?

Jak oszczędzić na płatnościach walutowych?
Większość codziennych płatności dokonujemy w rodzimej walucie czyli złotówkach. Jednak zdarzają się sytuacje, w których musimy zapłacić w innej, zagranicznej walucie. Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, rezerwowanie hotelu na zaplanowany wyjazd zagraniczny czy wreszcie wszelkie transakcje podczas takiego wyjazdu to najczęstsze sytuacje, w których dokonujemy transakcji walutowych. Czy zastanawialiście jak przeliczane są takie płatności? Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że płacąc zwykłą kartą debetową w walutach obcych traci na każdej takiej transakcji kilka procent – zazwyczaj od 3% do nawet 8%. To spread i prowizja jaką pobierają banki za realizację takich transakcji. Ale można w prosty i bardzo wygodny sposób ten problem ominąć np. dzięki aplikacji Revolut i powiązanej z nią karcie płatniczej. Jak to działa? O tym dowiesz się w niniejszym wpisie!

Jak powstał Revolut?

Zanim przejdę do tego czym dokładnie jest Revolut warto poświęcić chwilę na opisanie jak w ogóle doszło do jego powstania. Podczas zagranicznych wyjazdów zawsze stajemy przed pytaniem w jaki sposób dokonywać płatności za wszystkie niezbędne na miejscu wydatki. Zasadniczo możliwości są dwie: albo gotówka, która wymieniliśmy na lokalną walutę jeszcze przed wyjazdem lub już bezpośrednio na miejscu, albo karta płatnicza. Pierwsza opcja, choć wciąż bardzo często stosowana, jest jednak niezbyt wygodna. Noszenie przy sobie gotówki na cały wyjazd nie jest również bezpieczne. Nigdy też nie wiadomo ile tej gotówki wymienić, żeby starczyło do jego końca, więc zazwyczaj zostaje nam jej zapas, który często przywozimy ze sobą i zalega nam potem w portfelu. Może zatem druga opcja – karta płatnicza jest lepsza? Tak właśnie myślał Nikolay Storonsky, założyciel Revoluta. Podczas wakacyjnego wyjazdu do Las Vegas używał swojej standardowej karty do wszystkich płatności. Po powrocie przeliczył, że wyjazd realnie kosztował go kilkanaście procent więcej niż wynosiły ceny na miejscu. Przyczyną tego były wszelkiej maści opłaty i prowizje pobrane przez jego bank za przewalutowanie i rozliczenie transakcji zagranicznych. Wtedy też zrodził się pomysł by stworzyć rozwiązanie tańsze i jak najbardziej proste w obsłudze.
 

Czym jest Revolut?

Revolut to aplikacja na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS wraz z powiązaną z nią kartą płatniczą. Do wyboru mamy albo kartę wirtualną do płatności internetowych albo standardowy plastik wydawany początkowo przez organizację Mastercard a obecnie również i przez drugiego giganta – Visę. Co jest jego podstawową zaletą Revoluta? Możliwość wymiany walut i transakcji zagranicznych bez spreadu i dodatkowych prowizji! Chcę kupić bilet lotniczy w euro? Płacę kartą Revolut a kasa pobiera jest z mojego subkonta w euro lub jeśli nie mam na nim środków z mojego konta złotówkowego po najlepszym możliwym kursie. Chwilę potem chcę zarezerwować hotel w Tajlandii. Nic prostszego! Znowu karta Revolut i bezpośrednie przewalutowanie na tajskie bahty. I tak samo płacąc w 130 różnych walutach.
 
Co jeszcze dostajemy od Revoluta? Natychmiastowe doładowanie konta kartą płatniczą lub poprzez Google Pay (za darmo dla kart debetowych i 1% prowizji dla kart kredytowych), darmowe przelewy bankowe w 25 walutach dostępnych w aplikacji, darmowe wypłaty z bankomatów (do równowartości 800 zł miesięcznie, później 2% prowizji), możliwość czasowego blokowania kart w aplikacji i wiele innych. A wszystko to w niesamowicie wygodnej i szybkiej aplikacji.
 
No dobra a ile kosztuje taka przyjemność? 0 złotych! Jest też opcja Premium dla tych, którym opisane wyżej funkcjonalności nie wystarczają 🙂 Za 29,99 miesięcznie możemy mieć dwukrotnie wyższy limit bezpłatnych wypłat z bankomatów, nieograniczoną liczbę wymiany waluty (w standardowej wersji obowiązuje limit 60 000 zł rocznie i dla mnie to bardzo rozsądna wartość), możliwość handlu kryptowalutami (bitcoin, litecoin, ethereum), darmowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą, przyspieszone przelewy zagraniczne czy też możliwość posiadania karty wirtualnej, która po każdej dokonanej nią transakcji zmienia swój numer.
 

Czy warto posiadać Revolut?

Osobiście uważam, że Revolut jest świetnym rozwiązaniem do transakcji bezgotówkowych w zasadzie we wszystkich walutach. Możliwość dokonywania takich płatności po możliwie najniższym kursie wymiany walut oferują tylko nieliczne karty dostępne na polskim rynku. Choć Revolut nie jest bankiem (aktualnie stara się o licencję bankową w Wielkiej Brytanii) to dotychczas zaufało mu już ponad 1,5 miliona klientów na całym świecie. Sam testuję tą aplikację od kilku dobrych miesięcy i jeszcze mnie nie zawiodła. W zasadzie jedynym minusem dla mnie jest stosunkowo niski limit miesięcznych wypłat z bankomatów. 800 zł miesięcznie nie zawsze może okazać się wystarczające. Jednak mimo to nie znam obecnie lepszego rozwiązania do wymiany walut i transakcji zagranicznych.
 

Plusy:

– darmowa wymiana walut po możliwie najniższym kursie

– darmowe transakcje zagraniczne kartą w 130 różnych walutach

– możliwość natychmiastowego doładowania konta poprzez Google Pay lub kartę płatniczą

– darmowe wypłaty z bankomatów (choć tylko do równowartości 800 zł miesięcznie w wersji Standard)

– możliwość czasowego blokowania karty w aplikacji

– intuicyjna i przejrzysta aplikacja

 

Minusy:

– wspomniany limit na bezpłatne wypłaty z bankomatów

– brak gwarancji bankowych

Więcej informacji na revolut.com

Załóż darmową kartę Revolut!

A jaka jest Wasza opinia o Revolucie? Czy znacie inne ciekawe sposoby na transakcje walutowe?

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *