Jak odchudzić swój portfel i oszczędzać na płatnościach w obcych walutach? + BONUS

Co to jest Curve?

Osoby, które aktywnie korzystają z różnego rodzaju promocji bankowych, z których najlepsze opisuję na blogu, z czasem odkrywają, że ich portfel zaczyna pękać w szwach od kolejnych kart płatniczych. Noszenie ze sobą kilku, kilkunastu (?) kart nie jest ani wygodne ani do końca bezpieczne. Z drugiej strony promocje bankowe wymagają zazwyczaj spełnienia określonych warunków płatności daną kartą. A gdyby tak mieć tylko jedną kartę płatniczą i z poziomu aplikacji wybierać, z której naszej „standardowej” karty ma być zrealizowana płatność? A dodatkowo nie martwić się o transakcje w walutach obcych, wiedząc, że wszystkie płatności będą rozliczone po świetnych kursach międzybankowych? Okazuje się, że jest takie rozwiązanie – przedstawiam Wam Curve!

Co to jest Curve?

Curve to połączenie fizycznej karty płatniczej wydawanej przez brytyjski fintech wspólnie z organizacją płatniczą Mastercard oraz aplikacji mobilnej dostępnej na urządzeniach z systemami Android lub iOS. Ja swoją kartę otrzymałem już jakiś czas temu o czym informowałem na swoich profilach na Facebooku i Twitterze, przy okazji doceniając jej niestandardowy design oraz brak na froncie karty informacji o numerze karty czy imieniu i nazwisku jego posiadacza (te dane zostały przeniesione na drugą stronę karty).

Curve to jednak karta niezwykła nie tylko z wyglądu! Standardowo wszystkie karty płatnicze są podpięte pod dany rachunek lub rachunki bankowe, z którego pobierane są środki w przypadku wykonywania płatności. W przypadku Curve źródłem płatności jest…. inna karta płatnicza!

Curve

Część z Was zapyta pewnie po co? Jeśli posiadamy więcej niż jedną kartę (nie ważne czy to karty debetowe, kredytowe, walutowe czy pre paid), w aplikacji mobilnej mamy możliwość wszystkie je podpiąć pod naszą kartę Curve. Wtedy możemy w dowolnym momencie, jednym kliknięciem w aplikacji wybrać, z której karty chcemy w danym momencie dokonać płatności (a nawet już po jej dokonaniu, o czym piszę niżej). Dzięki temu można z portfela wyjąć wszystkie nasze karty znacząco go „odchudzając” i korzystać z jednej karty Curve. Sam mam tak dużo, aktywnych kart płatniczych, że gdybym chciał je wszystkie nosić w portfelu, to jego grubość zapewne nie pozwoliłaby mi go nosić w kieszeni 😉 Z drugiej strony w celu spełniania wymagań promocji bankowych, które opisuję na blogu i, z których sam również korzystam, wymagane jest spełnianie różnego rodzaju warunków, w tym właśnie płatności kartą. Dzięki Curve całość z nich mogę wykonywać za pomocą tylko 1 karty.

Czytaj także: Jak oszczędzić na płatnościach walutowych?

Płatności w obcych walutach bez prowizji i po świetnych kursach!

Nawet jeśli jednak na co dzień korzystasz tylko z jednej karty płatniczej, to Curve może być i dla Ciebie bardzo przydatne. W przypadku większości dostępnych w Polsce kart, płatności dokonywane w obcych walutach obarczone są dodatkowymi prowizjami (zazwyczaj ok. 2-3% wartości transakcji) oraz przeliczane są na podstawie kursów określanych przez bank, które mówić delikatnie do najlepszych nie należą. Do wyjątków możemy zaliczyć chociażby kartę Rewolucyjną do konta w banku PEKAO czy kartę do Konta Jakże Osobistego w Alior Banku (w przypadku wyboru odpowiedniej „korzyści”), dzięki którym można płacić w obcych walutach nie martwiąc się o dodatkowe koszty, z uwagi na brak prowizji i rozliczanie płatności po kursach organizacji płatniczej. Posiadając kartę Curve problem prowizji i wysokich kursów całkowicie nam znika, ponieważ przewalutowanie odbywa się automatycznie przez Curve już w momencie dokonywania transakcji, a nasza karta płatnicza, którą wskazaliśmy do danej płatności zostaje obciążona w walucie, w której jest prowadzona.

Curve przewalutowania

Stosowane kursy, to kursy międzybankowe, a więc praktycznie najlepsze możliwe w danym momencie. Wyjątkiem są płatności w weekendy, kiedy to Curve dolicza od 0,5% do 1,5% prowizji. Tym samym sposób przeliczeń jest podobny do tego stosowanego w przypadku karty Revolut, o której pisałem na blogu już jakiś czas temu. Testując oba rozwiązania muszę przyznać, że w obu z nich kursy są bardzo podobne (raz na korzyść Curve, a raz na korzyść Revolut).

Czytaj także: Jak zarobiłem ponad 4000 zł na promocjach bankowych – podsumowanie 2018 roku!

1% zwrotu od transakcji w wybranych sklepach!

Kolejną korzyścią wynikającą z założenia karty Curve jest możliwość zyskiwania zwrotów w wysokości 1% wartości transakcji wykonanych tą kartą płatności we wcześniej wybranych miejscach. W przypadku bezpłatnego wariantu karty  (jest też możliwość wyrobienia płatnych kart w wersji Black lub Metal) możliwość ta jest, co prawda ograniczona tylko do 3 sklepów i 90 dni od wydania karty, ale jednak lista dostępnych sklepów jest dość szeroka. Ja akurat wybrałem sklepy Lidl, TESCO i stacje paliw BP.

Curve Rewards

Podróże w czasie czyli jak zmienić kartę już po dokonaniu płatności!

Jak wspomniałem wcześniej płacąc kartą Curve, tak naprawdę dokonujemy płatności z naszej innej, wskazanej w aplikacji karty. A co w sytuacji, w której wybraliśmy nie tę kartę, którą chcieliśmy, albo już po dokonaniu płatności stwierdziliśmy, że jednak lepiej było zapłacić innym „plastikiem”. Dzięki Curve to żaden problem! W aplikacji możemy „cofnąć się w czasie” i wskazać inną kartę, z której zostaną pobrane środki. Taka możliwość jest dostępna do 14 dni od dokonania płatności i można z niej skorzystać przy transakcjach nie przekraczających równowartości 1000 funtów.

Curve powrót w czasie

Czytaj także: Optymalizacja podatkowa – co to jest IKE?

Czy Curve jest bezpieczne?

Części z Was na pewno nasuwa się pytanie, czy korzystanie z Curve jest w ogóle bezpieczne? Cóż, Curve jest brytyjskim fintechem i w związku z tym podlega pod brytyjskiego regulatora – FCA (Financial Conduct Authority), będącego odpowiednikiem naszej Komisji Nadzoru Bankowego. A więc dokładnie tak samo jak w przypadku kart Revolut, które w Polsce cieszą się ogromną popularnością. To co jest jednak w mojej opinii główną przewagą Curve, to fakt, że korzystając z niego nie przekazujemy naszych pieniędzy na żadne zewnętrzne konta, nie musimy pamiętać o doładowaniu naszego wirtualnego portfela, ani w żaden inny sposób nie przelewamy naszych środków w świa jak ma to miejsce w ofertach typu prepaid. W przypadku Curve środki są pobierane bezpośrednio z naszego rachunku wskazanego do obsługi posiadanej, tradycyjnej, polskiej karty, którą wskazaliśmy do wykonania danej płatności. Tym samym w sytuacji jakiegokolwiek nieuprawnionego wykorzystania naszej karty możemy skorzystać ze standardowej procedury chargeback.

Warto też zauważyć, że właśnie korzystanie z Curve bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa posiadanych przez nas środków. Wykonując kartą Curve tradycyjne płatności w terminalach, płacąc nią w Internecie, czy też wypłacając środki z bankomatu w przypadku ewentualnego przechwycenia danych nie ma możliwości ujawnienia danych naszej polskiej karty podpiętej pod Curve. Zatem w przypadku nieuprawnionego wykorzystania karty Curve wystarczy, że ją zastrzeżemy i nie musimy już zastrzegać polskiej karty, mając tym samym zapewniony dostęp do gotówki. Według deklaracji na stronie internetowej Curve wszystkie nieautoryzowane transakcje można zgłosić i uzyskać zwrot w ciągu zaledwie 1 dnia!

Na koniec warto też wspomnieć o kilku funkcjonalnościach aplikacji mobilnej, które również zwiększają bezpieczeństwo użytkowania Curve. Informacje o każdej transakcji są wysyłane w formie powiadomień push w telefonie oraz dodatkowo, jeśli tego chcemy, na nasz adres e-mail. Samą kartę można czasowo zablokowywać i odblokowywać kiedy chcemy, na przykład jak nie możemy jej znaleźć, ale nie jesteśmy pewni czy ją zgubiliśmy, czy może gdzieś leży w domu, pod stertą szpargałów 😉

Czytaj także: Obliczanie zysku z lokat + darmowy kalkulator

Czy Curve ma jakieś minusy?

Dobra, było o pozytywach korzystania z Curve, to teraz czas na trochę minusów. Tych na szczęście dużo nie jest 😉 Wśród należy wspomnieć o limitach. Wybierając darmową kartę Curve (a zapewne większość z nas jest zainteresowana właśnie takim wariantem) musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przedstawiają się one następująco:

 • Bezprowizyjne płatności kartą do równowartości 2 000 funtów dziennie
 • Bezprowizyjne płatności kartą do równowartości 5 000 funtów w ciągu ostatnich 30 dni
 • Bezprowizyjne płatności kartą do równowartości 10 000 funtów w ciągu ostatnich 365 dni
 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów do równowartości 200 funtów dziennie
 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów do równowartości 3 500 funtów w ciągu ostatnich 30 dni
 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów do równowartości 10 000 funtów w ciągu ostatnich 365 dni

Wykorzystanie każdego z limitów można na bieżąco sprawdzać w aplikacji.

Curve limity

Za transakcje powyżej limitów Curve pobierze 2% prowizji. Wspomniane limity można jednak zwiększyć wysyłając informację do supportu, chociaż nie wiem od jakich kryteriów zależy czy zostaną nam one przyznane. Podwyższone limity wynoszą odpowiednio: 3 750 funtów dziennie, 20 000 funtów miesięcznie, 50 000 funtów rocznie oraz 1 000 funtów na wypłaty z bankomatów dziennie. Także już można poszaleć 😉

Czytaj także: Najnowsze promocje bankowe

Podsumowanie – czy warto mieć w swoim portfelu Curve?

Odkąd posiadam kartę Curve stała się ona moim podstawowym instrumentem płatniczym. Sama karta jest wydawana i prowadzona za darmo (w wariancie standard). Dzięki niej mogę dokonywać płatności kartami różnych banków spełniając jednocześnie warunki promocji bankowych, w których biorę udział (co ważne Curve przekazuje oryginalne kody MCC!). Co istotne nie muszę wcześniej robić żadnych doładowań ani zasileń. Wystarczy, że mam środki na moim, polskim koncie bankowym.  Zabieram ją też na zagraniczne wypady nie martwiąc się o płatności w walutach obcych. Curve samo zajmuje się przewalutowaniem i robi to po świetnych kursach międzybankowych.

Bonus – 5 funtów na start!

A jeśli Ty też chcesz posiadać kartę Curve, to wpisując podczas rejestracji mój kod polecający:

PEWNE

możesz zyskać gratisowe 5 funtów. Środki zostaną przekazane w formie punktów Rewards (podobnie jak 1% zwroty od transakcji, o których pisałem wyżej) i będzie mógł je od razu wykorzystać na co chcesz. Wystarczy dokonać jedną transakcję z użyciem karty Curve 😉

Załóż bezpłatną kartę Curve i zyskaj 5 funtów!

A Wy co myślicie o Curve? Korzystacie już z niej, a jeśli nie, to czy planujecie z niej korzystać?

Może Ci się także spodobać

2 komentarze

 1. Polecam kartę po kilku miesiącach używania. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony, ale przekonała mnie wygoda w korzystaniu w kraju i podczas podróży zagranicznych.
  Curve stała się moją podstawową kartą. Mam zawsze przy sobie kartę rezerwową, ale nie musiałem z niej skorzystać już od kilku miesięcy.
  Przewalutowanie w dni robocze bez kosztów prowizji, w weekendy lepiej zagranicą płacić gotówką.
  Kod promocyjny na 5 funtów: N2M8QZON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *