Jak korzystać z carsharingu? Testuję 4mobility! + bonus

Jak korzystać z 4mobility?
Choć idea carsharingu i wypożyczania aut na minuty dość dobrze zadomowiła się na polskim rynku, to osobiście nigdy wcześniej nie miałem okazji by ją przetestować. W ostatni weekend postanowiłem jednak ten stan zmienić, tym bardziej, że ilość aut, które można wypożyczyć jest naprawdę duża. Tym bardziej, warto sprawdzić czy usługa nie ma już typowych mankamentów „wieku dziecięcego”. W Warszawie, gdzie mieszkam, dostępne są 3 firmy udostępniające swoje auta w tej formule: Panek Carsharing, Trafficar i 4mobility. To właśnie z usług tego ostatniego miałem okazję korzystać i dziś przedstawiam dokładną relację jak wygląda cały proces wypożyczenia auta, począwszy od rejestracji, poprzez wybór samochodu, jego zarezerwowanie i wypożyczenie, aż po oddanie i płatność. Dla kogo skierowany jest carsharing? Jak wygląda w porównaniu do innych środków transportu? Czy to się w ogóle opłaca? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie!

Co to jest carsharing?

Chociaż wypożyczanie aut na minuty różni się od podstaw zasady „sharing economy” czyli ekonomii współdzielenia, to jednak jest z tą ideą nierozwalanie związane. Jeśli potrzebujemy auta od czasu do czasu, to kupowanie go na własność nie jest zbyt ekonomiczne. Z drugiej strony tradycyjne wypożyczalnie zazwyczaj oferują auta na dłuższy okres czasu. A co jeśli po prostu potrzebujemy podjechać na spotkanie ze znajomymi, przywieźć zakupy do domu czy odwieźć rodzinę na dworzec? W takich sytuacjach pozostaje nam kilka opcji: komunikacja miejska, taksówka/uber/podobne lub proszenie znajomych/rodzinę o pomoc. Żadna z tych opcji nie jest idealna. Rozwiązaniem może być wypożyczenie auta na minuty. W takiej sytuacji korzystamy z auta tyle ile potrzebujemy i płacimy również tylko za przebytą odległość i czas faktycznego korzystania z usługi. Brzmi nieźle? Owszem! A jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy!
 
 

Jak zarejestrować się w 4mobility?

Aby zacząć korzystać z dobrodziejstw tej usługi konieczne będzie pobranie aplikacji 4mobility ze sklepu Google Play lub App Store. Po jej pobraniu naszym oczom ukaże się ekran startowy jak poniżej.
Jak zarejestrować się w 4mobility?
 
Klikamy Zarejestruj i przechodzimy dalej, gdzie podana jest informacja, że do aktywacji aplikacji będziemy potrzebować swojego prawa jazdy.
 
Jak zarejestrować się w 4mobility?
Klikamy na przycisk Rejestruję się, w kolejnym kroku akceptujemy regulamin usługi i podajemy swoje dane w tym imię i nazwisko, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, PESEL, adres email, numer telefonu, adres i wgrywamy skan prawa jazdy. Uff, sporo tego. W każdym razie po uzupełnieniu wszystkich danych potwierdzeniem prawidłowego zakończenia procesu rejestracji jest poniższy komunikat.
Jak zarejestrować się w 4mobility?
 
Czas na proces aktywacji konta. Przede wszystkim należy zerknąć na nasz adres email, ponieważ wysyłana powinna być na niego wiadomość, z informacją jak dokonać przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł.
 
Jak zarejestrować się w 4mobility?
Przelew weryfikacyjny można wykonać w dwojaki sposób. Pierwszą opcją jest tradycyjny przelew bankowy i wtedy wszystkie niezbędne dane do jego wykonania znajdują się w wiadomości email. Minusem tej opcji jest czas oczekiwania, aż zostanie on zaksięgowany na koncie 4mobility zgodnie z sesjami Elixir poszczególnych banków. Drugą opcją jest szybki przelew weryfikacyjny, który wykorzystuje metodę tzw. przelewu pay-by-link. Wybierając tę opcją, po zalogowaniu do bankowości internetowej, zobaczymy od razu gotowy przelew, który tylko wystarczy potwierdzić kodem SMS lub w inny sposób, z którego korzystamy. Przelewy pay-by-link to obecnie najpopularniejszy sposób płatności w Internecie w naszym kraju, więc nic dziwnego, że wykorzystano go i tutaj. Niestety jest jeden dość wyraźny minus tej opcji. Można z niej bowiem skorzystać w bardzo ograniczonej liczbie banków, zgodnie z poniższym screenem. Szkoda…
 
przelew weryfikacyjny w 4mobility
 
Sam skorzystałem z mTransferu w mBanku z wykorzystaniem kodu BLIK i po chwili płatność była zrealizowana.
przelew weryfikacyjny w 4mobility
 
Płatności dokonywałem w niedzielę około południa, a już tuż przed godziną 14 otrzymałem email, że moje konto jest już aktywne. Duży plus za sprawność działania w tym zakresie, nawet w niedzielę!
 
rejestracja w 4mobility
 
Pozostało mi już tylko dodać swoją kartę płatniczą w aplikacji i gotowe. Aha, pobrana złotówka z przelewu weryfikacyjnego zgodnie z regulaminem usługi nie jest zwracana, natomiast środki pobrane w celu weryfikacji karty płatniczej (w moim przypadku 1 zł) powinny być zwrócone w ciągu 7 dni. Piszę powinny, ponieważ na razie jeszcze zwrotu nie zanotowałem.
 
 

Jak wypożyczyć auto w 4mobility?

Dostępne są dwa modele wypożyczeń.W modelu bazowym auto można wypożyczyć w jednej z baz. Tych na terenie Warszawy jest całkiem sporo.
 
Lokalizacja baz 4mobility
 
W tym modelu auto można zarezerwować nawet na 10 dni przed planowaną jazdą, ale koniecznie trzeba je zwrócić do tej samej bazy. Inaczej jest w modelu otwartym. Tutaj można wypożyczyć dowolne auto. Ich lokalizację można sprawdzić na mapie w aplikacji.
 
Obszar działania 4moblity Warszawa
 
Przy okazji widać na niej strefę, w której należy auto zwrócić. Można to zrobić w dowolnym miejscu, zarówno w Strefie Płatnego Parkowania jak i na bezpłatnych parkingach we wskazanym na mapie obszarze.
 
Klikając dane auto wyświetlają się podstawowe informacje na jego temat w tym: model, numer rejestracyjny, ilość paliwa wraz z orientacyjną liczbą kilometrów jaką można przejechać na danej ilości paliwa, miejsce lokalizacji auta, rodzaj skrzyni biegów, stawki opłat dla wybranego modelu oraz naszą odległość od samochodu. Klikając przycisk rezerwuj potwierdzamy, chęć wypożyczenia auta i mamy 15 minut na dotarcie na miejsce i jego otworzenie.
 
Wypożyczenie auta w 4mobility
Wypożyczenie auta w 4mobility
 
Aby otworzyć auto wystarczy się do niego zbliżyć i kliknąć przycisk Otwórz w aplikacji. W mojej testowej podróży zdecydowałem się na MINI One Hatchback z automatyczną skrzynią biegów. Samo auto było w dobrym stanie. Nie znalazłem żadnych uszkodzeń czy rys.
 
Wypożyczenie auta w 4mobility
 
W środku również auto nie budziło żadnych zastrzeżeń. Jedynie było sporo okruchów i piasku na podłodze, więc przydałoby się je odkurzyć, ale nie przeszkadzało to generalnie w ogólnym wrażeniu.
 
Jeśli ktoś nie wie jak zacząć, krótka instrukcja dostępna była na uchwycie do smartfona, a jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji, to szersze wyjaśnienia znajdują się w schowku.
 
Wypożyczenie auta w 4mobility
 
Jeśli chodzi o same wrażenia z jazdy, to te jak najbardziej były w porządku. Auto prowadzi się bardzo dobrze, a automatyczna skrzynia biegów sprawia, że jazda jest czystą przyjemnością. Choć mnie osobiście model MINI One nie do końca pasuje, tak wyglądem, jak i niewielką przestrzenią w środku auta, to myślę, że wiele osób będzie zadowolonych z takiego wyboru.
 
Po dojechaniu na miejsce docelowe, wystarczy zaparkować bezpiecznie auto, a po wyjściu z niego kliknąć w aplikacji Zamknij i następnie Zakończ. W moim przypadku, przy próbie kliknięcia Zamknij nic się nie działo, z uwagi jak się okazało, na niezamknięte drzwi od strony pasażera. Niestety musiałem się sam o tym domyśleć, aplikacja nie pokazywała żadnego komunikatu. Szkoda, przydało by się popracować nad takimi detalami. W każdym razie po zakończeniu przejazdu następuje jego automatyczne rozliczenie, które wygląda następująco
Wypożyczenie auta w 4mobility
 
Jak widać za 9-cio kilometrową trasę z Al. Niepodległości (okolice Metra Pole Mokotowskie) do ulicy Stryjeńskich na Ursynowie zapłaciłem 16,68 zł. Czy to dużo? Według szacunkowej wyceny z aplikacji Uber taka trasa powinna wynieść około 20,69 zł w najtańszej opcji, natomiast według wyceny aplikacji myTaxi ok. 25-30 zł. Jak widać alternatywne opcje są droższe.
 

Jak liczone są opłaty za korzystanie z 4mobility?

Korzystając z usługi przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: opłatę za czas, opłatę za dystans oraz opłatę za postój (tylko w modelu otwartym). To ich suma dopiero daję faktyczną kwotę jaką będzie trzeba zapłacić za przejazd. Z uwagi, iż są dostępne dwa modele wypożyczenia auta, opłaty różnią się w zależności od wybranego modelu:
 
Ile kosztuje wypożyczenie auta w 4mobility?
Ile kosztuje wypożyczenie auta w 4mobility?
 
Za postój w strefach płatnego parkowania nie ponosimy dodatkowych opłat. Warto zwrócić uwagę, że za 3 i każdą kolejną rezerwację anulowaną i niewykorzystaną w danym dniu zapłacimy 5 zł. Szczegóły znjadziesz w cenniku usług.
 
Poza podstawowym cennikiem istnieje jeszcze cennik opłat dodatkowych, który znajduje się na końcu regulaminu usługi i zawiera on szereg opłat, które mogą wystąpić w przypadku zaistnienia niestandardowych okoliczności w nim wymienionych. Przykładowo pozostawienie brudnego wnętrza wymagającego sprzątania kosztuje 60 zł, pranie tapicerki, podsufitki i dywaników to już koszt 200 zł,  a zgubienie lub zniszczenie elementów wyposażenia to kolejne 100 zł + koszt wymiany i naprawy. Warto samodzielnie przejrzeć wszystkie opłaty, ponieważ ich lista jest całkiem długa.
 

Gdzie można korzystać z 4mobility?

Aktualnie samochody 4mobility dostępne są tylko w dwóch miastach Polski: Warszawie i Poznaniu.
 
 

Jakie konsekwencje można ponieść za uszkodzenie auta?

Wiele osób pewnie zastanawia się, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie auta, czy chociażby jego zarysowanie. Zgodnie z informacją na stronie usługi, wszystkie auta posiadają rozszerzone ubezpieczenie AC i płaci się jedynie za szkody powstałe z winy użytkownika do kwoty 1000 zł. Jeśli szkodę spowoduje ktoś inny, użytkownik nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Regulamin usługi przewiduje jednak szereg sytuacji, gdy trzeba będzie ponieść odpowiedzialność do pełnej wysokości szkody i nastąpi to w razie:

a) udostępnienia Samochodu osobie nieuprawnionej (nie będącej Użytkownikiem), 

b) prowadzenia Samochodu w stanie po użyciu alkoholu, narkotyków lub podobnie działających środków odurzających, 

c) pozostawienia Samochodu niezabezpieczonego przed uszkodzeniem lub kradzieżą 

d) szkody powstałej w wyniku umyślnego działania, zaniechania lub niedbalstwa Użytkownika, 

e) uszkodzenia Samochodu w wyniku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub rażącego naruszenia przepisów drogowych, 

f) ucieczki kierowcy z miejsca zdarzenia drogowego, 

g) posłużenia się dokumentami lub danymi nieprawdziwymi w celu dokonania najmu Samochodu, 

h) użycia Samochodu poza terytorium Polski bez zgody 4Mobility, 

i) nie dopełnienia obowiązków wymaganych przez Ubezpieczyciela Samochodu co skutkowało odmową wypłaty odszkodowania z winy Użytkownika, 

j) prowadzenia Samochodu bez ważnego prawa jazdy

 
Na szczęście, większości z wymienionych działań raczej nikt rozsądny nie zastosuje, więc nie ma obaw, że zostaniemy ukarani jakąś ukrytą opłatą w tym zakresie.
 

Podsumowanie

W całym wpisie postarałem się jak najdokładniej opisać cały proces wynajmu auta, żeby pokazać, że nie jest to nic trudnego. Dostęp do samochodu na minuty, gdzie płacimy tylko za faktyczny czas korzystania z niego jest na pewno wygodny i troszkę tańszy od taksówek czy podobnych form przewozu osób. Czy sam będę korzystał z carsharingu? Na pewno! Myślę, że jest wiele sytuacji gdy będzie to najlepsze rozwiązanie, nawet jeśli ktoś posiada własny samochód. Minusem jest fakt, że na razie 4mobility dostępny jest tylko w dwóch miastach w Polsce, przez co korzystać z niego może tylko ograniczona liczba osób.
 
 
Dzisiejszy wpis był pierwszym z cyklu wpisów, w którym mam zamiar testować różnego rodzaju aplikacje, nowatorskie rozwiązania i gadżety. Na pewno sprawdzę pozostałych konkurentów dla 4mobility czyli aplikacje Panek Carsharing i Traficar. A wy korzystacie z carsharingu? Uważacie, że to potrzebna usługa, również w mniejszych miastach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
 

Bonus

A na koniec dla wszystkich, którzy chcieliby przetestować aplikację 4mobility za darmo, przedstawiam opcję na zdobycie vouchera o wartości 20 zł! Wystarczy pobrać aplikację Mój Carrefour na swojego smartfona, a tam w zakładce kupony czeka kod umożliwiający doładowanie środków w aplikacji 4mobility o wartości 20 zł. Na przetestowanie przejazdów będzie jak znalazł 😉

Może Ci się także spodobać

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *