Jak korzystać z Apple Pay? Poradnik

Jak korzystać z Apple Pay poradnik
W ubiegłym tygodniu w Polsce wreszcie udostępniono możliwość płatności przy pomocy Apple Pay. „Tylko” 3,5 roku po starcie tej usługi na zachodzie. Wielu użytkowników sprzętów z jabłkiem w logo długo musiało zatem czekać, by móc płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem tej metody. Wreszcie również nie będą musieli znosić prześmiewczych spojrzeń posiadaczy urządzeń z systemem Android, którzy już od jakiegoś czasu korzystają z podobnej usługi – Google Pay. Choć sam wcześniej nigdy nie byłem posiadaczem iPhone’a, to ze względu właśnie na Apple Pay w Polsce ten stan postanowiłem zmienić. Po kilku dniach korzystania z usługi chcę się podzielić swoimi wrażeniami z testowania tej metody. Ponadto w dzisiejszym wpisie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym jak i gdzie korzystać z Apple Pay, jakie banki i wydawcy kart udostępnili tę metodę oraz czemu Apple Pay jest bezpieczniejszy niż klasyczne płatności zbliżeniowe kartą?

Apple Pay – jak to działa?

Dla tych, którzy nie słyszeli jeszcze o Apple Pay na początek kilka słów wyjaśnienia. Jest to usługa przeznaczona dla posiadaczy sprzętów z systemem iOS (pełna lista urządzeń, na których można korzystać z Apple Pay znajduje się w dalszej części wpisu), pozwalająca na płatności telefonem, smartwatchem, iPadem a nawet przy wykorzystaniu Macbooka zamiast standardową kartą płatniczą. Po dodaniu swojej karty do aplikacji Wallet, zainstalowanej na danym urządzeniu Apple, zmieniamy go w sprzęt, za pomocą którego można dokonywać płatności. Dostępne są dwie opcje: płatności zbliżeniowe w terminalach płatniczych umożliwiających płatności bezstykowe oraz płatności online przez aplikacje i serwisy www, które taką metodę płatności wdrożyły. Niezależnie od formy takiej transakcji, nie jest nam potrzebna nasza karta płatnicza, która równie dobrze może leżeć w domu na dnie szuflady. Transakcje dokonane przez Apple Pay są traktowane jak standardowe płatności kartą i tak są rozliczane na naszym koncie osobistym czy rachunku karty kredytowej.
 
 

Jakie banki udostępniły Apple Pay?

19 czerwca 2018 r. to data oficjalnego startu Apple Pay w Polsce i z tą datą aż 9 banków udostępniło tę usługę klientom. Swoje karty do aplikacji Wallet mogą dodawać posiadacze kart w następujących bankach:
 
1. Karty z logo Mastercard:
– Bank Zachodni WBK;
– Bank PEKAO;
– mBank;
– BGŻ BNP Paribas;
– Alior Bank;
– T-mobile Usługi Bankowe;
– Raiffeisen Polbank;
– Getin Bank;
 
2. Karty z logo VISA;
– Bank Zachodni WBK;
– mBank;
– Nest Bank
 
Jak widać, na razie tylko dwa banki udostępniły Apple Pay zarówno posiadaczom kart Mastercard jak i VISA. Kolejne banki już zapowiedziały, że tę usługę wdrożą lub przyglądają się możliwości jej wdrożenia. Potwierdzono, że na pewno Apple Pay trafi pod strzechy klientów PKO BP, w tym Inteligo oraz Credit Agricole. Z nieoficjalnych informacji wynika, że również klienci ING, City Handlowego, Millennium oraz Eurobanku mogą liczyć w przyszłości na udostępnienie tej usługi.
 

Na jakich urządzeniach można korzystać z Apple Pay?

No dobrze, wiemy już jakie banki udostępniają Apple Pay, więc czas sprawdzić jakie urządzenie trzeba posiadać, żeby móc z tej metody bez przeszkód korzystać. W chwili obecnej trzeba posiadać jedno z poniższych urządzeń:
 
– iPhone:
iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X
 
– Apple Watch:
seria 0,1, 2 lub 3
 
– iPad:
iPad 5/6 generacji, iPad Pro, iPad Mini 3/4, iPad Air 2
 
– MacBook:
MacBook Pro Touch Bar
 
Oczywiście posiadacze iPadów i Macbooków będą mogli korzystać z Apple Pay tylko przy płatnościach w aplikacjach i na stronach www, wszak urządzenia te nie posiadają anteny NFC, niezbędnej do płatności zbliżeniowych.
 

Jak dodać kartę do Apple Pay?

Aby rozpocząć korzystanie z Apple Pay trzeba posiadać najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz być zalogowanym do iCloud. W przypadku posiadaczy iPhone’ów należy na swoim urządzeniu znaleźć aplikację Wallet, która służy również do przechowywania kart lojalnościowych, pokładowych, kuponów, itp. Następnie klikamy plusik w prawym górnym rogu:
Jak dodać kartę do Apple Pay?
 
Następnie klikamy Dalej i akceptujemy zasady prywatności.
Jak dodać kartę do Apple Pay?
 
Kartę do aplikacji można dodać poprzez jej zeskanowanie lub ręcznie przepisując niezbędne dane.
Jak dodać kartę do Apple Pay?
 
Po dodaniu karty konieczna będzie jeszcze weryfikacja, w zależności od banku: poprzez aplikację lub SMSem. Po jej przeprowadzeniu pojawi się komunikat, że karta została dodana poprawnie i jest gotowa do użycia.
Jak dodać kartę do Apple Pay?
 
Posiadacze zegarków Apple Watch z kolei muszą uruchomić zakładkę Watch na swoim iPhone’ie i przejść do zakładki Wallet. Po dodaniu karty na telefonie, system sam zaproponuje by dodać ją tez na Apple Watch. W takiej sytuacji nie będzie konieczne ponowne przepisywanie pełnych danych karty, ale trzeba będzie potwierdzić dodanie karty kodem SMS. Na iPadach i MacBookach nie ma aplikacji Wallet, ale kartę można dodać w ustawieniach.
 
 

Jak płacić za pomocą Apple Pay?

Płatności w sklepach i punktach usługowych są akceptowane wszędzie tam gdzie akceptowane są płatności bezstykowe kartą. Biorąc pod uwagę fakt, iż zdecydowana większość terminali płatniczych umożliwia płatności bezstykowe, to znaleźć miejsce, w którym można płacić omawianą metodą nie jest ciężko. Szukajcie sklepów, w których jest zamieszczony jeden z poniższych znaków.
Apple Pay
 
W zależności jakie urządzenie posiadamy, trochę inaczej będzie wyglądał sam proces dokonywania płatności. W przypadku telefonów iPhone 8 i starszych należy zbliżyć telefon górną częścią do terminala i przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID. Posiadacze najnowszych iPhone’ów X muszą dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady, zeskanować swoją twarz z użyciem Face ID i zbliżyć telefon do terminala. Natomiast posiadacze zegarków Apple Watch muszą dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć na chwilę zegarek do terminala, aż poczują lekkie stuknięcie.
 
Co ważne, w przeciwieństwie do np. płatności Google Pay, w przypadku Apple Pay nie ma konieczności dodatkowego zatwierdzania płatności kodem PIN. W tym przypadku dodatkowym uwierzytelnieniem jest nasz odcisk palca lub skan twarzy. Na niektórych terminalach może się jednak pojawić prośba o wpisanie kodu PIN, jednak w takiej sytuacji wystarczy wpisanie dowolnego kodu lub ciągu 0000.
 
Jeśli mamy dodane do aplikacji Wallet kilka kart i chcemy zapłacić kartą inną, niż ustawiona jako domyślna, to również można to szybko zrobić w momencie płatności. W urządzeniach iPhone 8 lub starszych podczas płatności należy zbliżyć telefon do terminala, ale bez przykładania palca do czytnika Touch ID. Następnie należy stuknąć wyświetlaną kartę i wybrać opcję wyboru innej karty. Po jej kliknięciu wystarczy przyłożyć palec do czytnika Touch ID i gotowe. W przypadku iPhone’ów X należy kliknąć dwukrotnie przycisk boczny, kliknąć kartę domyślną, a następnie opcję wyboru kart i wskazać daną kartę. Potem już standardowo należy uwierzytelnić się za pomocą Face ID i przyłożyć telefon do terminala. Posiadacze zegarków Apple Pay muszą z kolei kliknąć dwukrotnie przycisk boczny, a po wyświetleniu karty domyślnej przesunąć w lewo lub prawo by wybrać inną kartę. Zbliżenie zegarka do terminala pozwoli dokończyć kwestię płatności wybraną kartą.
 
W przypadku transakcji dokonywanych w aplikacjach i serwisach internetowych cały proces płatności również jest bardzo prosty. W momencie wyboru sposobu płatności należy wybrać Płać z Apple Pay lub podobnie nazwaną. Po sprawdzeniu danych rozliczeniowych i wybranej karty wystarczy zatwierdzić transakcję. Posiadacze iPhone’ów 8 i starszych oraz iPadów robią to poprzez przyłożenie palca do czytnika Touch ID lub wpisanie kodu, posiadacze iPhone’ów X poprzez skan twarzy przy wykorzystaniu technologii Face ID, właściciele zegarków Apple Watch poprzez dwukrotnie kliknięcie przycisku bocznego, a posiadacze Macbooków przy użyciu Touchbara.
 
W aplikacji Wallet zawsze będzie wyświetlana ostatnia transakcja dokonana kartą domyślną, a po kliknięciu ikonki w prawym dolnym rogu ekranu można sprawdzić ostatnie 10 płatności dokonanych daną kartą. Z uwagi, iż płatności Apple Pay są traktowane jak zwykłe płatności kartą, to wszystkie transakcje dokonane tą metodą znajdziemy w historii transakcji konta osobistego lub w zestawieniu operacji na rachunku karty kredytowej.
Płatności Apple Pay
Jak dodać kartę do Apple Pay?
 

Czy płatności Apple Pay są bezpieczne?

Pewnie wiele osób może się zastanawiać czy płatności za pomocą Apple Pay są na pewno bezpieczne. Tym bardziej, że transakcje nie są zatwierdzane kodem PIN jak ma to miejsce w przypadku klasycznej płatności kartą. Otóż zdecydowanie można powiedzieć, że płatności tą metodą są w pełni bezpieczne. W momencie dodania karty do aplikacji Wallet tworzony jest tzw. token DAN (Device Account Number), który przesyłany jest przez organizację świadczącą dla Apple usługę tokenizacji, i który jest unikalny dla danego numeru karty i danego urządzenia. Apple nie ma dostępu do tokenu, jest on przechowywany na telefonie w tzw. Bezpiecznym Elemencie, co oznacza, że inne aplikacje nie mają do niego dostępu. Nawet jeśli ktoś jakimś cudem przejąłby dane tokena, to nie jest w stanie skorzystać z niego nigdzie indziej poza Twoim urządzeniem, ponieważ token zawiera nie tylko dane karty płatniczej, ale również dane urządzenia. Natomiast uwierzytelnianie każdej transakcji za pomocą Touch ID czy Face ID pozwala mieć pewność, że nawet po zgubieniu telefonu nikt nie dokona transakcji za pomocą Apple Pay. W przypadku zwykłej karty płatniczej po jej zgubieniu, jeśli natychmiast jej nie zablokujemy lub zastrzeżemy możemy narazić się na nieuprawnione transakcje zbliżeniowe do 50 zł. Bardzo ciekawy artykuł na temat bezpieczeństwa stosowania z Apple Pay można przeczytać w serwisie niebezpiecznik.pl. Ten tekst znajdziecie tutaj.
 

Podsumowanie

Apple Pay był długo wyczekiwaną na polskim rynku usługą. Świadczą o tym liczby. Bank PEKAO podał, że w pierwszym tygodniu od udostępnienia usługi skorzystało z niego 21 tys. klientów. Z kolei mBank podał, że aż 40% posiadaczy urządzeń z systemem iOS skorzystało z Apple Pay, co może oznaczać nawet 100-120 tys. klientów. Takiego startu nie miały płatności Google Pay dostępne na urządzeniach z systemem Android. A dla nieprzekonanych zapewne zobaczymy szereg promocji, które będą zachęcały, do skorzystania z tej metody płatności. Na początek dostępne są dwie takie akcje:
 
 
Co myślicie na temat Apple Pay w Polsce? Czy korzystacie lub zamierzacie z niej korzystać? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *