Finanse w podróży – Gruzja!

Finanse w podróży - Gruzja!
Dziś chciałbym zaprosić Was do przeczytania pierwszego z wpisów poświęconemu tematyce płatności w innych krajach. „Finanse w podróży” będą zbiorem moich doświadczeń z codziennych płatności podczas zagranicznych wyjazdów. Czy w danym kraju lepiej płacić kartą czy gotówką? Jak najkorzystniej wymienić walutę? Czy sieć bankomatów jest duża? Na co uważać podczas płatności? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć właśnie w tej serii wpisów. Na początek – Gruzja. Zapraszam!

 

Gruzja <3

Gruzja jest niedużym państwem położonym na pograniczu Europy i Azji, chociaż sami Gruzini czują się zdecydowanie bardziej Europejczykami niż Azjatami. Według statystyk Gruzję odwiedza rocznie ok. 50 tys. Polaków i nic w tym dziwnego. Do wjazdu do tego kraju nie potrzebujemy paszportu (wystarczy dowód osobisty) a na miejscu możemy zobaczyć naprawdę niesamowite widoki.
Gruzja, Uszguli, Swanetia
Dolina Enguri
 
Dzięki liniom lotniczym Wizzair, możemy szybko (w ok. 3 godziny) i tanio dotrzeć z 3 polskich lotnisk: Warszawy, Katowic i Wrocławia do Kutaisi – drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji, położonego na zachodzie kraju. Ci, którzy chcieliby polecieć do Tbilisi, stolicy kraju, mogą skorzystać z bezpośrednich połączeń naszego narodowego przewoźnika – PLL LOT.
 
Polacy cieszą się ogromną sympatią Gruzinów. Chyba nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak pozytywnymi reakcjami w stosunku do przedstawicieli naszego narodu jak tam 🙂 Wynika to przede wszystkim czasu, gdy Lech Kaczyński w 2008 r. w sposób bezpośredni podczas wiecu w Tbilisi wsparł gruzińskiego prezydenta Michaiła Saakaswilego i samych Gruzinów w konflikcie z Rosją, pomimo iż rosyjskie czołgi stały na przedpolach tego miasta i do dziś nasz były prezydent uchodzi za bohatera w Gruzji. Sympatia do Polaków ma swoje początki jednak dużo wcześniej od czasów II RP gdy Polacy i Gruzini wspólnie walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.
 

Waluta

W Gruzji obowiązującą walutą jest lari. 1 lari dzieli się na 100 tetri. Co ciekawe banknoty lari produkowała m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W 2012 r. wyprodukowała 44 mln sztuk banknotów o nominale 10 lari dla Narodowego Banku Gruzji.
Gruzińsk waluta - 5 lari
Gruzińskie lari – 5 lari
Powstaje pytanie gdzie w takim razie zaopatrzyć się w gruzińską walutę? Sprawdźmy:
– kupno waluty w kantorze w Polsce: kurs 1 lari – ok. 1,5 zł – szału nie ma;
– kupno waluty w kantorze w Gruzji: tutaj pojawia się pierwszy problem – wymiana bezpośrednio ze złotówek na lari w większości kantorów nie będzie możliwa, więc w pierwszej kolejności trzeba się będzie zaopatrzyć w którąś z najpopularniejszych walut: euro, dolar amerykański lub funt brytyjski.
– wypłata środków z bankomatu: jeśli posiadamy kartę która umożliwia bezprowizyjne wypłaty za granicą oraz nie ma zabójczych spreadów to jest  to bardzo dobra opcja. W chwili obecnej do takich kart zaliczyć można: karta do rachunku w USD w Kantorze Walutowym Alior Banku – rozliczenie po kursie Mastercard bez prowizji, karta debetowa do rachunku w PEKAO S.A. – rozliczenie po kursie Mastercard bez prowizji oraz Revolut – rozliczenie po kursach międzybankowych (więcej na temat Revoluta pisałem tutaj).
 
Wybierając zatem najkorzystniejszy sposób zakupu gruzińskiej waluty, polecam skorzystać z drugiej lub trzeciej opcji z pośród wymienionych. Jeśli nie macie dostępu do wspomnianych kart to zakup euro lub dolarów i wymiana ich w Gruzji na lari powinna być najkorzystniejszym sposobem. Wymieniając walutę na lotnisku pamiętajcie, że kursy wymiany są troszkę gorsze niż w kantorach w miastach, choć znowu te nie są dostępne w mniejszych miejscowościach, dlatego dokładnie przeanalizujcie, w jakie rejony Gruzji jedziecie.
 

Bankomaty

Dostęp do bankomatów w Gruzji jest powszechny i nie powinniście mieć problemów z dostępem do gotówki za ich pomocą. Urządzenia są ustawione nawet w niedużych miejscowościach i tylko jadąc do naprawdę małych wiosek nie będziecie mogli z nich skorzystać. Przykład? – Uszguli 🙂
Uszguli, Gruzja
Uszguli
Większość (jeśli nawet nie wszystkie) z bankomatów umożliwia wypłacenie nie tylko lari ale również dolarów amerykańskich, chociaż oczywiście pozostaje kwestia kursu, którego nie miałem okazji sprawdzić.
 
Co ciekawe w Gruzji obok bankomatów rozstawionych jest wiele podobnie  do nich wyglądających z daleka urządzeń – pay boxów, w których można doładować telefon, zapłacić rachunki czy kupić bilet.
 

Płatności kartą

Terminale płatnicze są dostępne w większości sklepów, hoteli czy też restauracji, więc z płatnością kartą w tych miejscach nie powinno być problemu. Duża część terminali umożliwia płatności bezstykowe, a wiec można płacić kartą zbliżeniowo. Należy pamiętać jednak o dwóch rzeczach. Przede wszystkim duża część lokalnych przysmaków jest sprzedawana bezpośrednio przez gospodarzy, którzy terminali nie mają. Jeśli zatem chcesz kupić domowe wino, czaczę (rodzaj wódki), sól swańską, lokalne sery czy też chaczapuri z przydrożnej budki musisz się zaopatrzyć w gotówkę. Oczywiście, każdą z tych rzeczy możesz też kupić w miejscu, które akceptuje płatności kartami ale ja uważam, że takie specjały zawsze lepiej kupować bezpośrednio od miejscowych 🙂
 
Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to sposób rozliczeń transakcji, jaki stosuje bank, w którym posiadamy kartę płatniczą. Większość najpopularniejszych kart debetowych czy kredytowych rozliczenia prowadzi po kursie ustalanym przez sam bank, co oznacza często o kilkanaście-kilkadziesiąt groszy wyższe spready niż w przypadku kursów organizacji płatniczych. Ponadto, zapewne żaden bank nie dokona takiego przewalutowania bezpośrednio z lari na złotówki, tylko najpierw przewalutuje płatność na walutę rozliczeniową (najczęściej euro lub dolar) a dopiero potem na złotówki, co oznacza, że tracimy podwójnie. Do tego dochodzą prowizje za transakcje zagraniczne. Rozwiązaniem są karty, o których wspominałem wyżej. Sam korzystałem z karty Revolut i jak widać poniżej kurs przewalutowania był jak najbardziej atrakcyjny.
Płatność Revolut
 
 
Przy okazji muszę podzielić się sytuacją jak mnie spotkała przy okazji jednej z płatności kartą w Gruzji. W małych sklepiku z pamiątkami w Mestii, kupiłem magnes na lodówkę i zapłaciłem za niego kartą, a przynajmniej tak mi się wydawało 🙂 Zwykła transakcja z użyciem chipa, potwierdzona PIN-em. Terminal wypluł wydruk z potwierdzeniem (chyba? niestety język gruziński jest niepodobny do jakiegokolwiek języka, który znam) jak poniżej:
 
Magnes dostałem, więc zakładałem, że transakcja się powiodła, jednak po powrocie do Polski zobaczyłem, że w historii widnieje jako odrzucona. Z jakiej przyczyny? Nie mam pojęcia. Dobrze, że to był tylko zakup za parę złotych a nie duże zakupy.
Płatność Revolut

Podsumowanie

Gruzja dla Polaków jest krajem tanim. Wiele towarów można kupić w cenach niższych niż na co dzień w Polsce. Niezależnie czy w podróż weźmiesz kartę czy gotówkę warto posmakować lokalnych przysmaków. Chociaż większość Gruzinów żyje skromnie to są to ludzie bardzo gościnni oraz uwielbiają Polaków. Każdemu życzę by tej gościnności mógł zaznać. Poniżej kilka zdjęć z tzw. supry czyli uroczystej kolacji, żebyście mogli choć trochę poczuć ten klimat 🙂
 
Na koniec przytoczę jeszcze cytat, który dobrze podsumowuje ten wpis, a który chyba zna każdy z nas, z reklam w telewizji: 

Są rzeczy, których kupić nie można. Za wszystkie inne zapłacisz kartą Mastercard 🙂

PS. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Gruzji, nie tylko z zakresu płatności to koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Może Ci się także spodobać

7 komentarzy

 1. Witam, niebawem wybieram się do Gruzji i dziś zamówiłam kartę Revolut, jednak w aplikacji widzę ze nie ma możliwości wymiany PLN na GEL jak zatem ogarną wypłatę z bankomatu? Trzymać PLN na revolut i z tego wypłacać lokalnie ?

  1. Hej! Od czasu mojego posta o Gruzji i o płatnościach Revolut trochę już minęło, więc podpowiem Ci jak to wygląda teraz. Na początek warto wiedzieć jakie konkretnie Revolut stosuje kursy i jak przelicza płatności. Przede wszystkim w aplikacji masz dostęp do 29 podstawowych walut (nie ma wśród nich gruzińskiego lari), dla których można otworzyć subkonta, a stosowany kurs ich wymiany to aktualny kurs na rynku międzybankowym. Tylko w weekendy Revolut dolicza 0,5% prowizji. Wyjątkiem są lira, hrywna, bat tajski i rubel. Do nich Revolut dolicza 1% prowizji w tygodniu i 2% weekendy.
   Z kolei w zakresie pozostałych walut, w tym też gruzińskiego lari, w tygodniu również stosowane są najlepsze kursy międzybankowe, a w weekendy doliczany jest 1% prowizji. Także odpowiadając na Twoje pytanie wystarczy mieć zapewnione złotówki na koncie w PLN by cieszyć się dobrymi kursami zarówno przy wypłatach z bankomatu, jak i przy zwykłych płatnościach kartą 😉 Pamiętaj jednak, że Revolut pozwala na bezprowizyjne wypłaty z bankomatów do kwoty 800 zł miesięcznie (lub równowartości tej kwoty w innej walucie). Powyżej tej kwoty dolicza 2% prowizji.
   A już niedługo na blogu pojawi się test innego, całkiem ciekawego rozwiązania, które też umożliwia bezprowizyjne płatności w wielu walutach i to bezpośrednio z naszej zwykłej karty płatniczej! Stay tuned 🙂

 2. Cześć,
  wybieram się w najbliższym czasie do Gruzji i mam pytanie. Jak wygląda sprawa z prowizjami operatorów bankomatów? Czy wypłaty w bankomatach w Gruzji są bezpłatne czy bywa z tym różnie? Gdzie mogę sprawdzić takie prowizje?

  P.S.
  Mam revoluta więc prowizje banku odpadają.

  1. Hej, ja się nie spotkałem z prowizją operatora bankomatu wyjmując w ten sposób gotówkę w Gruzji 😉

 3. Witam, wybieram sie do gruzja mam karte debit bank alior jak biedzie wygladala sytuacja z oplatami karta dziekuje

  1. Hej, rozumiem, że masz kartę do konta osobistego w Alior Banku, a nie kantoru walutowego Alior Banku? Jeśli tak, to jeszcze pytanie jaki wariant konta posiadasz? Jeśli Konto Jakże Osobiste, to masz możliwość wyboru tzw. dodatkowych korzyści do konta. 2 z nich są za darmo. Jeśli wybierzesz korzyść płatności kartą bez kosztów przewalutowania, to wtedy wszystkie płatności będziesz miała rozliczane po kursach organizacji płatniczej i kursach NBP, a więc po najlepszych możliwych! Jeśli masz inny wariant konta to niestety prowizja za przewalutowanie wynosi 2% plus dochodzą rozliczenia po słabym kursie banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *