Finanse w podróży – Austria (Wiedeń)!

Finanse w podróży - Wiedeń!
W Internecie krąży żart, że najczęściej na pytanie: z czym kojarzy Ci się Austria, pada odpowiedź – z Australią. Wydaje mi się jednak, że większości osób ten kraj może kojarzyć się z operą, skokami narciarskimi, walcem wiedeńskim czy też tortem Sachera. W każdym razie powodów, żeby zobaczyć ten kraj jest wiele. Ja będąc tuż obok, w Bratysławie na Słowacji, nie mogłem przepuścić okazji, by chociaż na chwilę nie odwiedzić stolicy tego kraju – Wiednia. Według najnowszego rankingu Economist Intelligence Unit to właśnie Wiedeń został wskazany jako najlepsze miejsce do życia na całym świecie! We wszystkich kategoriach, oprócz kultury i ochrony środowiska, otrzymał maksymalną ocenę, co dało średnią – 99,1 punktów. Wiedeń wyprzedził kolejno Melbourne, Osakę, Calgary, Sydney i Toronto. Kolejne europejskie miasto to sklasyfikowana dopiero na 9 miejscu Kopenhaga. Co sprawia zatem, że to liczące niecałe 2 mln mieszkańców miasto jest tak wysoko oceniane? Postanowiłem to sprawdzić. Choć na miejscu byłem tylko dwa dni, to pozwoliło mi to co nieco wyrobić sobie opinię w tym zakresie 😉 Zapraszam Was na krótkie podsumowanie mojej szybkiej wizyty w Wiedniu!

Jak tanio dostać się do Wiednia?

Z Polski istnieje szereg sposobów na dotarcie do stolicy Austrii. Najwygodniejszy z nich to oczywiście samolot. Z Warszawy regularnie loty na trasie do Wiednia odbywają LOT i Austrian Airlines. Jednak ceny biletów do najniższych nie należą. Alternatywą są oczywiście tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Ten pierwszy oferuje loty bezpośrednie z Gdańska w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Dodatkowo od 28 października uruchamia loty z Warszawy codziennie, przez 7 dni w tygodniu. Ten drugi z kolei, też od 28 października, uruchomi połączenie z Krakowa, a loty odbywać się będą w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Tym samym podróż samolotem według mnie jest najlepszą opcją na dotarcie do stolicy Austrii. 
 
Oczywiście można też dotrzeć tam własnym samochodem (odległość z Warszawy to jakieś 700 km) lub autokarem np. Flixbusem. Czas przejazdu jednak w takiej sytuacji to minimum 10 godzin (z Warszawy). To zdecydowanie nie na moje zdrowie 😉 Jak wspomniałem we wstępie, ja do Wiednia dotarłem z pobliskiej Bratysławy oddalonej o ok. 1 godzinę drogi. Na tej trasie regularnie kursuje kilku przewoźników, a bilety zaczynają się już od 1 euro (Regiojet, regularna cena to 5 euro). Ja wybrałem sprawdzonego Flixbusa, gdzie kupując bilet z wyprzedzeniem można bez problemu załapać się na bilety w cenie 19 zł za osobę w jedną stronę i właśnie w tej cenie udało mi się je nabyć.


Czytaj także: Jak skutecznie dochodzić swoich praw w sporze z bankiem?

 

Waluta i płatności kartą w Wiedniu

W Austrii jak łatwo się domyślić obowiązującą walutą jest euro. Standardowo w walutę najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem lub korzystać z kart wielowalutowych, z których polecam Revolut (szerzej o jego zaletach pisałem w tym wpisie). W moim przypadku padło na kartę walutową w euro i walutę nabytą przez wyjazdem w Kantorze Walutowym Alior Banku. Przed wyjazdem wydawało mi się, że w tak rozwiniętym miejscu jak Wiedeń nie może być problemów z akceptacją płatności kartami. W większości przypadków tak jest, lecz kilka razy nie mogłem z niej skorzystać. Najbardziej zaskoczyła mnie knajpa na wyspie na kanale Dunajskim, na której wiedeńczycy chętnie spędzają swój czas wolny. Okazało się, że płatności kartą owszem można dokonać, ale tylko od kwoty 10 euro. My wpadliśmy tam tylko na 1 piwo, wiec tej kwoty nie przekroczyliśmy i musieliśmy zapłacić gotówką. Warto o tym pamiętać jadąc do Wiednia! Na szczęście jeśli chodzi o bankomaty, to są one powszechne, więc nie powinno być problemów z dostępem do gotówki.
 

Noclegi w Wiedniu

Stolica Austrii ma szeroko rozwiniętą bazę noclegową, jednak ceny hoteli nie należą do najniższych. Według booking.com średnia cena pokoju dwuosobowego w Wiedniu to ok. 300 zł za dobę. Hotele w samym centrum potrafią być jednak dużo droższe. Jak zawsze polecam rezerwując noclegi korzystać z serwisów typu cashback, które zwracają część poniesionych wydatków. Ja korzystam w tym zakresie z serwisu Topcashback, który ma szeroki wybór stron gdzie można uzyskiwać zwroty, a sama wartość cashbacku jest stosunkowo wysoka na tle konkurencyjnych serwisów.
Holiday Inn Vienna City
Holiday Inn Vienna City
Nam w Wiedniu udało się zarezerwować 4* hotel Holiday Inn Vienna City za 48,49 euro za dobę. Cena ta jednak nie zawierała śniadań, które jedliśmy na mieście. Sam hotel nie jest duży, ale odnowiony w 2015 roku, więc nie widać śladów zużycia. Pokoje, a jest ich w całym hotelu 101, nie są duże, ale przytulne i dobrze wyposażone. W standardzie jest czajnik i kawa oraz herbata w cenie pokoju. Co ciekawe standardowe butelki z wodą mineralną są tam zastąpione karafką ze zwykłą kranówką. Woda w miejskich rurociągach w Wiedniu pochodzi z ujęcia z Alp. Jest czysta, więc i bez obaw można ją pić. Z resztą w mieście jest ustawionych wiele punktów z wodą, gdzie można ją za darmo zaczerpnąć. Przy temperaturach jakie panowały podczas naszego pobytu (do 35 stopni) zawsze były oblegane przez turystów, którzy uzupełniali zapasy wody na dalsze zwiedzanie.

Transport w Wiedniu

W stolicy Austrii jest przede wszystkim świetnie rozwinięta sieć metra. 5 linii wspierane przez 29 linii tramwajowych i 127 linii autobusowych pozwala na bezproblemowe przejazdy pomiędzy poszczególnymi miejscami. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane. Standardowe bilety jednorazowe kosztują 2,4 euro (ulgowy 1,2 euro). Można też kupić bilety 24-godzinne za 8 euro, 48-godzinne za 14,10 euro lub 72-godzinne za 17,10 euro. 
"Bramki" do metra w Wiedniu
„Bramki” do metra w Wiedniu
Dla osób, które planują intensywne zwiedzanie dobrą opcją może być zakup karty Vienna City Card, która poza darmową komunikacją miejską umożliwia wejście do niektórych atrakcji czy przejazd tzw. Big Bus Vienna czyli charakterystycznym piętrowym autobusem wożącym turystów pomiędzy największymi atrakcjami miasta. Ceny zaczynają się od 17 euro i zależą od okresu ważności i wariantu karty. Szczegóły na temat Vienna City Card znajdziesz tutaj.
 
Metro w Wiedniu
Metro w Wiedniu

Atrakcje Wiednia

Cóż, wymienić wszystkie ciekawe miejsca w Wiedniu jest nie sposób, ale kilka z nich zdecydowanie warto. Nam najbardziej spodobał się Pałac Schönbrunn – barokowy pałac, będący dawną letnią rezydencją Habsburgów. Znajduje się w nim aż 1441 pokoi, z czego tylko 45 jest dostępne dla zwiedzających. 

 

Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
Wokół pałacu rozciąga się ogromny park, w którym znajdują się dodatkowe atrakcje m.in. zoo (najstarsze na świecie, założone w 1752 roku), oranżeria, fontanna Neptuna, Glorieta i wiele innych. Z wzgórza za pałacem jest doskonały widok na panoramę Wiednia.

 

Panorama Wiednia z parku przy Pałacu Pałac Schönbrunn
Panorama Wiednia z parku przy Pałacu Pałac Schönbrunn
Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne. Za darmo możemy też zwiedzić większą część parku. Ceny za wstęp do pałacu i pozostałych atrakcji są zróżnicowane w zależności od tego co konkretnie chcemy zobaczyć. Przykładowo możliwość obejrzenia 22 pokoi w pałacu to koszt 14,2 euro, a 40 komnat – 17,50 euro. Mniejsze atrakcje to koszt ok 3-6 euro. Jest też możliwość kupienia biletu łączonego, w tym z innymi atrakcjami Wiednia np. zamkiem Hofburg. Wszystkie rodzaje biletów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pałacu.

 

Fontanna Neptuna w Wiedniu
Fontanna Neptuna w Wiedniu
Symbolem Wiednia jest też Prater czyli park rozrywki, z charakterystycznym Diabelskim Młynem, który często pojawia się na pocztówkach i pamiątkach z Wiednia. W parku jest wiele atrakcji: kolejki górskie, gokarty, karuzele, sale luster, a nawet gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Wstęp na poszczególne atrakcje kupuje się oddzielnie. Większość cen kształtuje się na poziomie 3-6 euro.
Jedna z atrakcji parku Prater - kolejka górska
Jedna z atrakcji parku Prater – kolejka górska
Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o miejscu, wartym odwiedzenia, a które jest dostępne bez opłat. To Donauisel, czyli wyspa pośrodku przepływającego przez Wiedeń Dunaju. Wyspa ma ponad 20 km długości i od 70 do 210 metrów szerokości. Co roku w czerwcu odbywa się tam jedna z największych w Europie imprez na świeżym powietrzu Donauinselfest przyciągająca ok. 3.3 mln ludzi. Ponadto na wyspie można wypożyczyć kajak, rower wodny czy łódkę i bardzo przyjemnie spędzić czas.

Czytaj także: Optymalizacja podatkowa – co to jest IKE?

Ceny w Wiedniu

Wiedeń nie jest tanim miastem, przynajmniej dla Polaków, i widać to na każdym kroku. Wspomniane wcześniej ceny hoteli, atrakcji czy komunikacji miejskiej są dużo wyższe niż u nas. Dlatego jeśli planujesz urlop „po taniości” to Wiedeń chyba nie jest właściwym kierunkiem 😉
Najlepszy Wurst tylko w Austrii
Najlepszy Wurst tylko w Austrii 🙂
Poniżej przedstawiam przykładowe ceny wybranych produktów i usług w Wiedniu (stan na połowę sierpnia 2018 r.):

– butelka wody – 1 euro
– piwo – 3,5-4,5 euro w restauracjach i poniżej 1 euro w marketach

– posiłek w restauracji – 7-10 euro
– kiełbasa z grilla – 5 euro
– gałka lodów – 1,5 euro
– pocztówka – 0,4-0,5 euro
– magnes – 3-5 euro
– kanapka BigMac w McDonalds – 3,5 euro
Jedzenie w Wiedniu
Kurczak z frytkami + aperol + piwo = 70 zł 
 
Tutaj chciałbym chwilę pozostać przy jedzeniu. W czasie gdy byliśmy w Wiedniu tuż przy ratuszu odbywał się festiwal filmów muzycznych. W zasadzie to odbywa się on co roku przez całe lato. Na ogromnym ekranie wieczorami wyświetlane są filmy, ale co najważniejsze tuż obok jest kilkanaście foodtrucków, które oferują pyszne jedzenie, zarówno lokalne jak i innych części świata. Miejsce to tak nam przypadło do gustu, że podczas naszej dwudniowej wizyty jedliśmy tam trzykrotnie 😉 Miejsce ma super klimat, a w porze wyświetlania filmów było pełne mieszkańców i turystów. 
Festiwal filmowy na Rathausplatz w Wiedniu to świetne miejsce na uliczne jedzenie
Festiwal filmowy na Rathausplatz w Wiedniu to świetne miejsce na uliczne jedzenie

Podsumowanie

Dwa dni jakie spędziliśmy w Wiedniu to zdecydowanie za mało, żeby odkryć wszystkie najważniejsze zakątki tego miasta. Pozwoliły nam jednak na poczucie klimatu tego pięknego miejsca z ogromną ilością wspaniałych budynków i obiektów architektury oraz dobrym jedzeniem. To miasto sprawia wrażenie świetnie poukładanego miejsca, jest spójne, dobrze zorganizowane. Wystarczy odejść trochę poza centrum by życie toczyło się jakby wolniej, wąskie ulice, niewielki ruch, małe knajpki. Myślę, że rozumiem czemu Wiedeń znalazł się na pierwszym miejscu miast najlepszych do życia. Kto wie, może tam jeszcze kiedyś wrócimy? Łącznie dwa dni w Wiedniu kosztowały niewiele ponad 1 tys. zł przy dwójce podróżnych, a więc ok. 500 zł na osobę. W tym uwzględniłem dojazd z Bratysławy, noclegi, wyżywienie, atrakcje, pamiątki.
 
Jeśli macie jakieś pytania na temat Wiednia, koniecznie dajcie znać w komentarzach. A tymczasem zachęcam do przejrzenia pozostałych wpisów z cyklu Finanse w podróży! 
 

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *