Android Pay (Google Pay) – jak to działa?

jak działa Google pay?

Dawno minęły czasy gdy za wszystkie towary i usługi płaciliśmy tylko gotówką zgromadzoną w portfelu. Dziś dostępnych sposobów płatności jest wiele. Opowiem Wam o jednym z nich – Android Pay. Jak sama nazwa wskazuje możliwość ta jest dostępna tylko dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android w wersji 4.4 lub nowszej. Tym samym użytkownicy iPhone’ów czy telefonów z systemem Windows, niestety nie będą mogli skorzystać z tej metody. Co to jest Android Pay? Jak z niego korzystać? Czy to bezpieczne? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.

 

Jak zacząć?

Po pobraniu aplikacji z serwisu Google Play i zarejestrowaniu się w niej musimy dodać źródło pieniądza, z którego będą pobierane środki podczas zakupów z wykorzystaniem tej metody. W przypadku Android Pay jest to po prostu karta płatnicza. Aktualnie nie wszystkie banki i organizacje pozwalają na podpięcie ich kart w aplikacji, jednak liczba banków udostępniających tę możliwość stale rośnie. Na ten moment podpiąć możemy karty z następujących banków:
W jakich bankach można korzystać z Android Pay
W najbliższym czasie możliwe będzie do również w Citibanku oraz ING. Gdy tylko kolejne banki dołączą do Android Pay dam Wam znać na blogu. Informacji czy Twoja karta będzie obsługiwana przez Android Pay szukaj na stronach swojego banku oraz tutaj.

Jak płacić?

Po dodaniu swojej karty (ręcznie lub za pomocą zdjęcia karty), będzie ona widoczna w aplikacji jak poniżej. 
 
Android Pay - screen z aplikacji
 
Od tej chwili możesz płacić za jej pomocą. Zasadniczo wyróżnić możemy dwa rodzaje płatności:


1. Płatności zbliżeniowe telefonem w terminalu w sklepie.

Działa to w zasadzie jak płatność zbliżeniowa z tym, że zamiast karty do terminala zbliżasz swój telefon. Żeby korzystać z tej metody Twój smartfon musi posiadać antenę NFC. Proces płatności wygląda następująco:
 
Po pierwsze: upewnij się, ze masz włączoną funkcję NFC w Twoim telefonie;
Po drugie: wybudź telefon (nie musisz go odblokowywać);
Po trzecie: dokonując płatności zbliż telefon do terminala tak samo jak przy zbliżeniowej płatności kartą. Na ekranie telefonu pojawi się komunikat, że płatność została zrealizowana prawidłowo;
Po czwarte: Jeśli transakcja, którą dokonujesz przekracza 50 zł, potwierdź ją na terminalu kodem PIN Twojej karty płatniczej.
To wszystko. Jak widzisz sam proces jest podobny do zwykłej zbliżeniowej transakcji kartą. Płatności w ten sposób możesz zrealizować w praktycznie wszystkich terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe. Płatność może być dokonana nawet jeśli Twój telefon nie korzysta z Internetu, wtedy jednak istnieje ograniczenie liczby możliwych do wykonania w ten sposób transakcji.

2. Płatności w aplikacjach mobilnych

Możliwość płacenia przy pomocy aplikacji Android Pay jest też możliwa w niektórych aplikacjach mobilnych. Na stronie usługi dowiadujemy się, że taką możliwość udostępniają aplikacje mobilne: Allegro, iTaxi, Pyszne.pl i UBER. Ja korzystam z tej funkcji także w aplikacji Skycash, zatem rzeczywisty wachlarz miejsc gdzie możemy korzystać z Android Pay może być szerszy. Jak w tym przypadku wygląda płatność? To zależy od konkretnej aplikacji ale co do zasady przy wybieraniu sposobu płatności wystarczy wybrać płatność poprzez Android Pay a transakcję zatwierdzić odciskiem palca. Szybko i bardzo intuicyjnie

Panie a czy to jest bezpieczne?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy zrozumieć jak działa Android Pay oraz jak przechowywane i przekazywane są dane karty płatniczej, którą dodajemy do aplikacji. Podczas dodawania karty do Android Pay tworzony jest cyfrowy token, który identyfikuje zarówno Twoją kartę jak i telefon i aplikację z której korzystasz. Dane Twojej karty nie są przechowywane. Przy realizacji płatności przekazywane są zatem dane tokena a nie karty płatniczej. Oznacza to, że nawet jeśli komuś udałoby się przechwycić dane z cyfrowego tokena to nie byłyby w stanie poznać danych Twojej karty płatniczej. Ba, nie byłby w stanie zrealizować żadnej transakcji, ponieważ token jest powiązany z Twoim, konkretnym urządzeniem. Tym samym Android Pay należy uznać za bezpieczną metodę płatności

Podsumowanie

Android Pay to aplikacja, która umożliwia praktycznie rezygnację z noszenia portfela 🙂 Telefon mamy zawsze przy sobie, a dzięki prostej i szybkiej możliwości dokonania płatności transakcje możemy dokonywać łatwo i bezpiecznie w praktycznie każdym terminalu płatniczym. Sam korzystam z tej metody i muszę przyznać, że już odzwyczaiłem się od standardowej płatności kartą. Spróbujcie sami!

Aktualizacja

Od 23 stycznia do grona banków umożliwiających płatności poprzez Adroid Pay dołącza Citi Handlowy!

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *