200 zł premii za założenie IKZE w AXA TFI oraz nawet 1829,76 zł ulgi podatkowej!

IKZE w AXA TFI

Zbliża się koniec roku, więc to idealny moment żeby zastanowić się jak obniżyć swój podatek dochodowy. Jednym z takich rozwiązań jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, dzięki któremu wysokość dokonanych na niego wpłat w danym roku możemy odpisać od dochodu. W zależności ile środków wpłacimy oraz jaka jest stawka płaconego przez nas podatku, ulga podatkowa może wynieść nawet 1829,76 zł za 2019 rok! Teraz dodatkowo zakładając prawdopodobnie najtańszy rachunek IKZE na rynku w AXA TFI można dodatkowo zyskać 200 zł premii!

Co to jest IKZE?

Na początek warto przypomnieć czym są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE to dodatkowa i dobrowolna forma oszczędzania z myślą o emeryturze. Jego główną i najważniejszą zaletą jest możliwość odpisania od dochodu równowartości wpłat na to konto w danym roku. Dzięki temu zmniejszona zostanie podstawa opodatkowania, a nasz podatek dochodowy będzie niższy. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wpisać dokonane na IKZE wpłaty i cieszyć zwrotem nadpłaconego w ciągu roku podatku 😉 O tym jak liczony jest zwrot piszę w w dalszej części wpisu.

Drugą zaletą IKZE jest, podobnie jak w przypadku IKE, możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki) wynoszącego 19% zysków. Jeśli nasze środki w ramach tego instrumentu wypłacimy po osiągnięciu 65 roku życia i jednocześnie mamy za sobą kolejne 5 lat oszczędzania, to podatku Belki nie zapłacimy. Niestety całkowicie podatku nie unikniemy. Przy wypłacie z IKZE zostanie bowiem potrącony zryczałtowany podatek w wysokości 10% całości zgromadzonych na nim środków. Wypłata środków z IKZE może nastąpić jednorazowo lub w ratach, przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w ramach IKZE był krótszy.

A co w sytuacji gdy środki będą nam potrzebne wcześniej niż po ukończeniu 65 roku życia? W każdej chwili możemy wypłacić z IKZE całość środków. Nie ma możliwości częściowych wypłat jak w przypadku IKE. W takiej sytuacji wartość wypłaty należy wpisać do zeznania podatkowego i zapłacić od niej podatek według skali podatkowej. Szczegółowo IKZE opisywałem na blogu już w ubiegłym roku, więc wszystkich zainteresowanych odsyłam do tego wpisu.

Czytaj także:

Kto może skorzystać oraz jak przystąpić do promocji IKZE w AXA TFI?

Tymczasem wróćmy do promocji IKZE w AXA TFI. Akcja ta jest przeznaczona dla wszystkich osób, które nigdy wcześniej nie miały konta IKZE właśnie w AXA TFI. Jeśli masz już taki rachunek w innej instytucji i chcesz przenieść zgromadzone środki do AXA TFI, to jak najbardziej możesz wziąć udział w promocji. Wystarczy w pierwszym kroku wypełniania wniosku zaznaczyć odpowiedni checkbox.

Sam proces wnioskowania o IKZE w AXA TFI odbywa się całkowicie online. Przede wszystkim należy udać się na dedykowaną stronę promocji oraz za jej pośrednictwem złożyć wniosek o otwarcie IKZE. W pierwszym kroku formularza koniecznie podaj kod promocyjny 200za2000!

IKZE w AXA TFI

Dalej należy wybrać pierwszy fundusz, na który trafią wpłacone przez nas środki. Po otwarciu IKZE będziemy oczywiście mogli dowolnie modyfikować i ustalać jakich funduszy jednostki uczestnictwa chcemy nabywać oraz jeśli tylko tego chcemy, dokonywać kolejnych wpłat. Nie można zapomnieć też o zaznaczeniu wymaganych zgód marketingowych, tak jak na poniższym screenie.

IKZE w AXA TFI

Po wypełnieniu wniosku o IKZE będzie można już dokonać pierwszej wpłaty na wybrany fundusz. Można tego dokonać za pomocą szybkiego przelewu, poprzez system płatności online Paybynet. Jeśli Twojego banku nie ma na liście obsługiwanych w tym systemie, to możesz też dokonać tradycyjnego przelewu zgodnie z danym podanymi po wypełnieniu wniosku. W ciągu 2 dni od wysłania przelewu AXA TFI zweryfikuje czy dane podane we wniosku są zgodne z danymi z przelewu i jeśli wszystko będzie się zgadzać, to Twoje IKZE zostanie uruchomione, a Ty dostaniesz login i hasło do serwisu fundusze.axa.pl gdzie będziesz mógł zarządzać swoim IKZE.

Jak zyskać 200 zł premii zakładając IKZE w AXA TFI?

Jeśli do 31 grudnia 2019 r. wpłacisz na IKZE w AXA TFI środki w wysokości min. 2000 zł oraz nie dokonasz wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z IKZE i nie wycofasz zgód marketingowych, to do 31 marca 2020 r. otrzymasz pierwsze 100 zł. Kolejna „stówka” zostanie przekazana do 31 marca 2021 r. jeśli nie dokonasz wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z IKZE i nie wycofasz zgód marketingowych do końca 2020 r. Obie premie zostaną przekazane w formie jednostek uczestnictwa Programu Inwestycyjnego „Tanie oszczędzanie”. Oczywiście środki te będzie można od razu bezpłatnie przenieść na inne fundusze w ramach IKZE. Nagroda jest zwolniona z podatku dochodowego!

Sama premia to jednak nie wszystko. Wpłata na IKZE to przecież jeszcze wspomniana wcześniej ulga podatkowa. Przykładowo jeśli zdecydujesz się do końca roku wpłacić „tylko” wymagane w promocji  środki w wysokości 2000 zł, to poza premią 200 zł zyskasz też co najmniej 355 zł zwrotu podatku w przypadku gdy Twoje zarobki mieszczą się w ramach pierwszego progu podatkowego (2000 zł*17,75%=355 zł). Jeśli Twoje roczne zarobki powodują, że łapiesz się na drugi próg podatkowy, to ulga wyniesie aż 640 zł! A to wszystko przy założeniu, że wpłacisz tylko wymagane w promocji 2000 zł. W tym miejscu warto wspomnieć, że limit wpłat na IKZE w 2019 wynosi 5718 zł. Tym samym wpłacając maksymalną kwotę ulga wyniesie aż 1014,95 zł (dla 1 progu podatkowego) lub 1829,76 zł (dla 2 progu podatkowego)!

IKZE w AXA TFI – prześwietlenie oferty!

Jak wspomniałem we wstępie IKZE w AXA TFI, to prawdopodobnie najtańsze IKZE na rynku prowadzone w formie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. AXA TFI nie pobiera żadnych opłat za:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku
  • przeniesienie środków do innej instytucji w ramach wypłaty transferowej (nawet przed upływem 12 miesięcy od założenia IKZE)
  • nabycie, umorzenie, konwersję oraz zamianę jednostek uczestnictwa

Ponadto AXA TFI znacząco obniżyło opłaty za zarządzanie, które w zależności od wybranego rodzaju funduszu wynoszą zaledwie od 0,5% do 1,9% wartości posiadanych jednostek uczestnictwa rocznie. Przy tak długofalowym oszczędzaniu, jak oszczędzanie na emeryturę ma to kolosalne znaczenie dla uzyskiwanych rezultatów inwestycyjnych. A tak przedstawiają się opłaty dla poszczególnych 16 dostępnych do wyboru w ramach IKZE funduszy. Fundusze prowadzone w ramach IZKE to tzw. kategoria E, dlatego zaznaczyłem je kolorem czerwonym.

IKZE w AXA TFI

IKZE w AXA TFI

IKZE w AXA TFI jest stosunkowo młodym produktem, ale poszczególne fundusze póki co radzą sobie całkiem dobrze. Jak pokazuje poniższa tabela stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy tylko w przypadku 1 funduszu była ujemna (-4,1%) a pozostałe 15 wypracowały całkiem solidne zyski (od 2,2% do 22,8%).

Wyniki funduszy AXA w ramach IKZE
Wyniki funduszy AXA TFI w ramach IKZE (źródło: analizy.pl)

Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że takie same lub lepsze rezultaty będą odnotowywane w kolejnych latach, a inwestowanie w funduszach inwestycyjnych zawsze wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości kapitału. Tym niemniej dzięki niskim opłatom oraz długim horyzoncie inwestycyjnym można liczyć na realny zysk. W mojej opinii IKZE w AXA TFI to obecnie jedno z najlepszych Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego na rynku i ja swój rachunek IKZE prowadzę właśnie w AXA TFI.

Załóż IKZE w AXA TFI i odbierz 200 zł premii!

Dokumenty:

Wszystkie prezentowane w niniejszym wpisie informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Każdy podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Może Ci się także spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *